DENİZLİ MERKEZEFENDİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bereketli Kız İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Projesi için 100 kontenjanlık öğrenci seçim sınavını 17 Haziran 2019 tarihinde saat 10:00 'da yapacaktır

Berketli İmam Hatip Ortaokulu Türkiye'de 32  Proje Okulu Arasında Örgün Eğitimle birlikte  Hafızlık PROJESİ yürüten Ege Bölgesinde tek proje okuludur.    2019/2020 Eğitim Öğretim yılı  için 100 kontenjanlık öğrenci seçimini  17 HAZİRAN 2019 Pazartesi günü saat 10.00'da  sınav   yapacaktır.
Bereketli Kız İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Projesi  için 100 kontenjanlık öğrenci seçim sınavını 17 Haziran 2019 tarihinde saat 10:00 'da yapacaktır

10-05-2019                            
                        BEREKETLİ PROJE İMAM HATİP ORTAOKULU

                                   TÜRKİYE'DE 32 PROJE OKULU ARASINDA

                   ÖRGÜN EĞİTİMLE BİRLİKTE HAFIZLIK PROJESİ YÜRÜTEN

                                   EGE BÖLGESİNDE TEK PROJE OKULU  

                                               EĞİTİM- ÖĞRETİME HAZIRIZ.

 

GİRİŞ

Bu kılavuz BEREKETLİ PROJE İMAM HATİP ORTAOKULU' na kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ve velilerimizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Okulumuz, 2019-2020 Eğitim öğretim yılında ortaokul 5. sınıfa sınavla öğrenci kabul edecektir.

5. Sınıf Öğrencileri, 17 HAZİRAN 2019 Pazartesi günü saat 10.00'da yapılacak olan ?Öğrenci Kabul Sınavı?  sonucuna göre değerlendirilerek okulumuza kesin kayıt hakkı kazanacaktır.

 

                                         BAŞVURU KOŞULLARI VE KAYIT SÜRECİ

 

 1. İlkokul 4. Sınıfı bitirmiş öğrencilerimizin kayıt yaptırmak için öncelikle velileriyle BEREKETLİ PROJE İMAM HATİP ORTAOKULU idaresine gelerek aday öğrenci başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

 

 1. Müracaat ilanları Denizli il Milli Eğitim bünyesindeki tüm ilkokullara resmi yazışma ve el broşürleri ile duyurulacağı gibi, okulumuzun WEB sayfasından da ilan edilecektir. Bu sınava 2019-2020 Eğitim-öğretim yılında okulumuz 5. Sınıf Hafızlık ve Yabancı Dil Proje Sınıflarında okumak isteyen ilkokul 4.sınıf öğrencileri müracaat edebilir.

 

 1. Yazılı sınav 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat:10.00' da Bereketli İmam Hatip Ortaokulu Mehmet Akif Ersoy Mah. Şht. Er Ali Fuat Us Cad. 51. Sok. No:19 Merkezefendi/ DENİZLİ adresinde yapılacaktır. Sınava katılabilmek için en son müracaat günü 14 Haziran 2019 saat:17.00'dir. Sınava girecek öğrencilerin yanında nüfus cüzdanı, kurşun kalem, silgi bulundurması zorunludur. Sınava girecek öğrencilerin isim listesi ve sınava gireceği sınıflar 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 08.00 'de okulun giriş kapısına asılacaktır.

 1. Sınav yürütme Komisyonu: Okul Müdürü Harika AFYON, Müdür Yardımcısı Serkan ULUBEL, Sami Sinav, Öğretmen Hafize YENİÇULHA, Yaşar ACAR, Hacer ÇUBUKÇU

 1. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 5. Sınıf kız öğrenci kontenjanımız 150 kişidir. Yalnız hafızlık proje sınıfına alınacak yüz (100) öğrenci Ağustos ayında mülakata alınacaktır. Mülakatı geçemeyen öğrenciler okulumuz 5.sınıf İngilizce ve Arapça sınıflarına yerleştirilecektir.

 2. SINAV SORU DAĞILIMLARI

       Sınav iki bölümden oluşacaktır.

 1. Sınav soruları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4. Sınıf öğretim programlarında yer alan kazanımlar doğrultusunda hazırlanarak öğrencilerin edinmesi beklenen bilgi, becerileri, kavramayı ölçmeye yöneliktir.

  GENEL DERSLER ALANI

      TÜRKÇE,

      MATEMATİK

      FEN BİLİMLERİ

      SOSYAL BİLİMLER

      İNGİLİZCE

 

 

 

Derslerinden 40 soru

 

 

 1. KUR'AN-I KERİM bilgisi alanında: 

      KUR'AN-I KERİM okunuşu, basit tecvit kuralları.

       DUHA- NAS arasındaki sureler, FATİHA suresi, SUBHANEKE, TAHİYYAT, SALLİ- BARİK, AMENTÜ, RABBENA, KUNUT DUALARI

 

 

 

 

10 soru

           

   

 

 

Sınav, çoktan seçmeli sorular biçiminde toplam 50 sorudan oluşmaktadır.

 1. Sınav sonucunda en çok doğru yapandan öğrenciden başlayarak doğru sayısı daha az olan öğrenciye kadar doğru soru sayısı bazlı sıralama yapılacaktır. Sınıf Kontenjanına aynı puanı alan öğrenciler dâhil edilecektir.

 

 1. Sınav sonuçları 19.06.2019 tarihinde okulumuzun giriş kapısında ve WEB sayfasında ilan edilecektir.

 

 1. Sınav sonucu ile ilgili itirazlar Bereketli İmam Hatip Ortaokulu'na yazılı olarak sınav sonuçlarının ilanından itibaren 3 (üç) gün içerisinde yapılacak, itirazlar sınav yürütme komisyonu tarafından değerlendirildikten sonra 24.06.2019 tarihinde kesin kayıt listesi yayınlanacaktır.

 

 1.   Sınavı kazanan öğrenciler 24.06.2019 tarihi itibari ile okulumuza ve Kur'an Kursu'muza kesin kayıtlarını yaptıracaklardır. Kayıt yaptırmayan öğrenciler kayıt hakkını kaybedeceklerdir.

 2. ?Öğrenci Kabul Sınavı? nda başarılı olan aday öğrencilere okulumuz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenleri tarafından, gözlem, görüşme ve mülakat için randevu verilecektir.

 

 1. Sınav sonucu, görüşme ve gözlem sonuçları değerlendirilerek öğrencinin kayıt hakkı kazanıp kazanmadığı bilgisi velisine bildirilecektir.

 

MÜLAKAT AŞAMASI

 1. Öğrenci kabul sınavını kazanan öğrenciler aynı zamanda Bereketli İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Kur'an Kursu'nun ön kayıt hakkını da kazanmış olacaklardır. Kız öğrencilerimizin tamamı 24.06.2019 ? 30.08.2019 tarihleri arasında ÖN HAZIRLIK KURSU'NA alınacaklardır. Ön Hazırlık Kursu'na katılmak zorunludur. Kursa katılmayan öğrenciler hafızlık sınıfına kayıt hakkını kaybeder. Ön Hazırlık programını tamamlamayan öğrenciler mülakat sınavına alınmayacaktır. Ön Hazırlık programını başarı ile tamamlayan öğrenciler mülakat sınavına alınacaktır.

 1. Ön Hazırlık programında öğrencilere Kur'an-ı Kerim-i yüzünden okuma öğretilerek namaz duaları ve süreleri ezberletilip bunları ezbere okuması sağlanacaktır.

 2. Ön Hazırlık Kursuna katılan öğrenciler bu eğitimin sonunda 28-29/08/2019 tarihlerinde hafızlık takip komisyonu tarafından mülakata alınacaktır.

   

  GENEL AÇIKLAMA

  Yazılı Sınavda başarılı olma şartı:

  Öğrencilerin yazılı sınavda başarılı olabilmesi için:

  Hafızlık projesinde, sınav başarı sıralamasına göre kız öğrencilerden Temmuz -Ağustos aylarında yapılacak Kuran eğitimine katılan ve mülakatla belirlenen 100 kişi hafızlık sınıfına kesin kayıt yaptırma hakkını elde edeceklerdir.

   Yabancı Dil (İngilizce, Arapça) projesinde, 

 3.      İngilizce proje sınıfı öğrencileri, sınav başarı sıralamasına göre kabul edilerek yaz dönemi Kur'an eğitimine katılan ve mülakat sonucunda elenen kız öğrenciler arasından seçilen sınav başarı sıralaması en yüksek elli(50) kişi kayıt yaptırma hakkını elde edeceklerdir.

   

  Sınavda başarı sıralamasına giren adaylar Okulumuzun WEB sitesinden ilan edilecektir. Her iki Projede dereceye giren adaylar eylül ayında tercih ettikleri bölümde okul derslerine devam edeceklerdir.Yaz Dönemi Hafızlık Temel Eğitim Programı Kursları

 

Hafızlık Temel Eğitim Programı'nı kazanan öğrenciler temmuz ?ağustos ayında okulumuzda Kur'an Kursu Ön Hazırlık Programı'na katılacaklardır.

Ön Hazırlığı tamamlayan öğrenciler arasından yapılacak mülakat sınavında başarılı olanlar 5.sınıf hafızlık sınıfına kesin kayıt yaptırma hakkını elde edeceklerdir.

 Adaptasyon Süreci ve Oryantasyon Eğitimi

 1. Oryantasyon eğitimi okulda, rehber öğretmenler tarafından hazırlanan plan ve programa uygun bir şekilde okul müdürü, Kur'an Kursu Yöneticisi diğer öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilir.

 2. Program süresince projeye katılan öğrenciler gözlemlenerek öğrencinin Kur'an-ı Kerimi öğrenmeye olan ilgisi, ezber düzeyi, sınıf içindeki davranışları, ders çalışma planlaması ve Kurs içerisindeki davranışları ölçülür. Öğrencilerde Kur'an-ı Kerim-i yüzünden okuyabilme ve namaz duaları ve süreleri ezberleme şartı aranır.

 3. Dönem sonunda (Eylül ayının ilk haftası) Hafızlık Hazırlık için yeterli görülen öğrenciler, proje tercihlerine göre okula ve Kur'an Kursu'na kayıt olma hakkını kazanır. Hafızlık Hazırlık için yeterli görülmeyen öğrencilerin tercihlerine göre diğer örgün eğitim sınıflarına kayıtları yapılır.

Okulumuzun Proje uygulaması

Okulumuzda örgün eğitimle birlikte iki türlü proje uygulanmaktadır.

 1. HAFIZLIK PROJESİ

  Bu projeye katılan öğrencilerimize Hafızlık Temel Eğitim ve Hafızlık Ezber Eğitim Programları Merkezefendi Müftülüğümüze ve bağlı Bereketli İmam Hatip Orta Okulu'na bağlı Mustafa Yaşariye Dede Kız Kur'an Kursunun Öğreticileri tarafından verilecektir.

 1. YABANCI DİL PROJELERİ;

Bu Projede öğrencilerimiz sahalarında uzman, yabancı (İngilizce ve Arapça) dil

Öğretmenleri tarafından uygulanacak eğitimi haftada en az 14 saat ders alacaklardır. Öğrencilerimizin yabancı dil eğitimleri, dil laboratuvarı, okul içi ve dışı çeşitli etkinliklerle de desteklenecektir.

Uygulanacak Yabancı Dil Projesi'yle öğrencilerimizin 8.sınıfa geldiklerinde yabancı dili ana dili gibi rahatlıkla konuşabilir olduklarını göreceğiz.

?SİZİN EN HAYIRLINIZ KUR'AN-I ÖĞRENEN VE ÖĞRETENDİR.?

 

5.SINIF:

 Okul dersleri ile birlikte Hafızlık Temel ve Hafızlık Hazırlık Derslerini alırlar.

Projeye katılan öğrenciler, temmuz ayında Hafızlık Temel Derslerini almaya başlar, Hafızlığa uygun görülen öğrenciler eylül ayında ise hafızlık hazırlık derslerine başlar. Ocak ayı itibarı ile de öğrencilerimiz hafızlık ezber derslerine başlamış olurlar. Bu üç dönemde (Temmuz-Eylül-Ocak ayları) öğrenciler sınavla geçiş yaparlar.

 

6. SINIF:

Öğrenciler kayıt dondurarak hafızlık ezber sınıfında çalışmalarına devam ederler. Hafızlık ezberlerini tamamlamak için gayret ederler. Bu dönemde hafızlığını tamamlayanlar olacağı gibi 7.sınıfta devam ettirenlerde olacaktır. Kayıt donduran bu öğrencilere okulumuz öğretmenleri tarafından 6.sınıf derslerinden kurs verilerek öğrencilere ders takviyesi yapılır. Eğitim dönemi sonunda bu öğrenciler sınava alınır, bu öğrencilerin 7.sınıfa geçişleri sağlanır.

 

 

7. SINIF:

Bu sınıfa geçen öğrencilerimizden hafızlıklarını tamamlayanlar Hafızlık Pekiştirme derslerine, hafızlıklarını tamamlayamayanlar ise ezber derslerine devam edeceklerdir. Ayrıca bu öğrencilerimiz 7.sınıfa örgün olarak öğrenimlerine devam edeceklerdir.

 

 

8. SINIF:

Bu sınıfa geçen öğrencilerimiz Kur'an Kursunda Hafızlık Pekiştirme programına katılırlarken aynı zamanda örgün eğitime de devam edeceklerdir. 

  

Örgün Eğitim ile birlikte Hafızlık Projesi ders saatleri:

 

HAFIZLIK SINIFI DERS PROGRAMI

 

 

 

Türkçe

6

İngilizce

3

Fen Bilimleri

4

Matematik

5

Sosyal Bilimler

3

Hafızlık Meslek Dersleri

19

 

Örgün Eğitim ile Birlikte Yabancı Dil Ağırlıklı Proje Uygulanan ders saatleri:

 

YABANCI DİL/İNGİLİZCE SINIFI DERS PROGRAMI

 

 

 

Arapça

2

Sosyal Bilimler

3

Fen Bilimleri

4

Türkçe

6

Kur'an-ı Kerim

2

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

2

Matematik

5

İngilizce +kurs

14

Peygamberimizin Hayatı

2

 

 

 

TARİH

PROJE AŞAMASI

 

21 .01 2019

·  Ön başvuruların başlaması

·  Sınav başvurularının okul müdürlükleri tarafından alınması ve sisteme girilmesi

17.06.2019

·  Yazılı sınavın gerçekleştirilmesi (MEB ? ÖSYM sınav takvimindeki değişiklik yapılma durumuna göre sınav tarihi değiştirilebilir. Sınav öncesi bildirim yapılacaktır.)

19.06.2019

·  Yazılı sınav sonuçlarının ilan edilmesi

24.06.2019

    Yaz Kursunun Başlatılması

25.08.2019

·  Mülakat listelerinin hazırlanması

28-29.08.2019

 

·  Mülakat sınavlarının mülakat merkezinde gerçekleştirilmesi,

·  Sonuç dosyalarının bir merkezde toplanması,

·  Sonuçların değerlendirilmesi

·  Kazanan asil ve yedek öğrencilerin duyurulması,

·  Kazanan öğrenci velilerinin toplantıya davet edilmesi

 OKULUMUZDA:

Bu projelerimiz, öğrencilerin okulları ile birlikte akademik başarılarını destekleyerek Hafızlık yapabilmelerine imkân sağlamaktadır. Programa alınan öğrenciler İmam Hatip Ortaokulu Öğretim Programları ile birlikte Hafızlık çalışmalarını yürütmektedir.

Bununla birlikte okulumuzda gerçekleştirilen sportif, sosyal ve sanatsal etkinlikler ile de öğrencilerin bu süreçte moral ve motivasyonunun yüksek olması sağlanmaktadır.

Hafızlık projesine katılma hakkı kazanan öğrenciler Bereketli İmam Hatip Ortaokulunda eğitimlerine devam edeceklerdir. Öğrencilerimizin Merkezefendi Müftülüğümüze bağlı Mustafa Yaşariye Dede Kur'an Kursu'nda eğitim alarak iki yıl   (5 ve 6 sınıflar) içerisinde hafız olmaları hedeflerimiz arasındadır.

Projelerimizde Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın sağladığı imkânlar doğrultusunda özel müfredat uygulanmaktadır. Titizlikle hazırlanan programda 5.sınıfta okul dersleri, Hafızlık Hazırlık dersleri birlikte yürütülmekte, 6.sınıfta ise öğrencilerin örgün eğitime ara vererek Hafızlık çalışmasının tamamlanması hedeflenmektedir.

 Okulumuz Ege Bölgesinde Ortaokul düzeyinde Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi yürüten tek Proje okuludur. Okulumuzda 7 ve 8 sınıflara Liseye geçiş çalışma grupları oluşturulmaktadır.

Proje okulu olmanın en önemli yanlarından birisi de alanında uzman öğretmenlerle aynı amaç üzerinde öğrenim görmek isteyen ideal sayıda ve başarılı öğrencilerin bir arada eğitim görme imkânının olmasıdır.

Öğrenciler eğitimleri ile birlikte, futbol, basketbol ve voleybol müsabakaları, sinema, tiyatro, çeşitli kamplar, piknikler, tarihi ve kültürel mekânlara geziler gibi pek çok sportif ve kültürel etkinliklere katılmaktadır.

 

            BEREKETLİ PROJE İMAM HATİP ORTAOKULU SINAV KOMİSYONU

 

                              

Gümüşçay Mahallesi, Çiğdem Caddesi, NO 64, Merkezefendi Kaymakamlığı Hükümet Konağı, 3. kat Merkezefendi / DENİZLİ - 0258 263 70 63 2637065

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.