DENİZLİ MERKEZEFENDİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlÇE Milli Eğitim Müdürü Adem KILINÇ´ ın TEOG Mesajı

.
    İlÇE Milli Eğitim Müdürü Adem KILINÇ´ ın TEOG Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

25-26 Kasım tarihlerinde TEOG 1. Dönem Ortak Sınavları yapılacaktır. Tıpkı kendi okulunuzda, kendi sınıfınızda, sınıf arkadaşlarınızla birlikte zaten dönem içinde girmiş olduğunuz sınavlardan çok da farkı olmayan ortak sınavlara gireceksiniz. Bu sınavlardan alacağınız notlar, ağırlıklı olarak okul başarınızın da eklenmesiyle hesaplanacak ve ortaya çıkan toplam puanınız ile bir üst öğretim kurumuna yani liseye yerleşmiş olacaksınız. 

Bu vesileyle birkaç hususa değinmek istiyorum.

Kendinizi sınavla ilgili olumsuz düşüncelerden uzak tutun. Kendi kendinize olumsuz telkinlerden kaçının. Sınava girmenize engel olacak, hastalık ya da sakatlanmalara sebebiyet verecek eylem ve aktivitelerden, ağır sportif faaliyetlerden uzak durun. Vaktinizin çoğunu televizyon, telefon ya da bilgisayar başında harcamayın. Günlük aktivitelerinizi değiştirmeyin.

Sınav sabahında ise;diğer günlerdeki gibi okula gitmek için hazırlanın, kahvaltınızı yapın. Okullarınızda sizlere yardımcı olacak olan öğretmenlerinizin tavsiye ve uyarılarını mutlaka dikkate alın.

Değerli Veliler;

Çocuklarınızın başarısı için büyük emek ve gayret sarf ettiğinize, maddi ve manevi fedakarlıklarda bulunduğunuza yürekten inanıyorum. Pek tabiidir ki bütün bunların karşılığında çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsunuz. Çocuğunuz ve siz elinizden gelenin en iyisini yaptığınız halde eğer sonuç istediğiniz gibi çıkmazsa, asla karamsar olmayınız. Hayatın ve geleceğin ne getireceğini, bize hangi fırsatları sunacağını, Cenabı Hakk’ın bizimle ilgili ne murad ettiğini bilemeyiz. Bütün bu gayretleriniz sonrası gelen sonuçları –başarı ya da başarısızlığı- makul karşılamak ve her iki neticeyi de tevekkülle kabullenmek hem sizin için, hem çocuklarınız için yararlı olacaktır.

Çocuğun değerini sınavdaki başarısıyla eşleştirmek, sonuçlarla ilgili olarak onu korkutmak ve bazı şeylerden yoksun bırakmakla tehdit etmek çocuğun motivasyonunu değil, tam tersine gelecekle ilgili kaygısını arttıracak ve çocuk ailesinin ve başkalarının gözünde kendisinin değil, sınavdaki başarısının önemli olduğunu düşünmeye  ve sınava gerçek dışı bir anlam yüklemeye başlayacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı bir ruh haline sahip olmasını, sağduyu sahibi ve mutlu bireyler olmasını istiyorsak, sınav sonuçları ne olursa olsun, onlarla ilişki ve iletişim tarzımızı, yaklaşımlarımızı asla değiştirmemeliyiz.

Sınav günü çocuğunuzu her gün sabah nasıl okula uğurluyorsanız öyle uğurlayın. Eğer önceki günlerden farklı davranışlarda bulunursanız bu durum öğrencilerimizde kaygı ve strese yol açabilir.

Mutlaka bilgi sahibisinizdir ancak bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum ki; bu sınavın tek farkı; soruların bütün öğrenciler için tek merkezde hazırlanıp gönderilmesi ve sınavın da kendi öğretmenlerinin değil başka okullarda görev yapan öğretmenlerin gözetiminde yapılmasıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren, emek ve destek veren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum. Emek ve gayretlerinin karşılıklarını alacaklarını ümit ve temenni ediyorum.

25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak olan TEOG 1.Dönem sınavlarında sınava girecek 8. Sınıf öğrencilerimize başarılar diliyor, sınav sonuçlarının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerken, sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Gümüşçay Mahallesi, Çiğdem Caddesi, NO 64, Merkezefendi Kaymakamlığı Hükümet Konağı, 3. kat Merkezefendi / DENİZLİ - 0258 263 70 63 2637065

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.