DENİZLİ MERKEZEFENDİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KILINǒ ın Yaz Tatili ve LYS Mesajı

.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KILINǒ ın Yaz Tatili ve LYS Mesajı

Sevgili Öğrenciler; Kiminiz çok sevinecek kiminizde zayıflarından dolayı üzülecektir. Şunu unutmamalıyız ki; başarılı olmayı herkes ister. Başarı birden çok faktöre bağlı olarak ulaşılabilen bir olgudur. Başarıya ulaşmada; sorumluluk duyma, planlı çalışma, ulaşılabilir hedeflere sahip olma ve kararlı olma zorunluluğu vardır. Bu faktörlerin tamamı vazgeçilmez öneme sahiptir ve ancak hepsi bir arada olduğunda başarı kaçınılmazdır. 

Değerli öğretmenler; Sizler dünyanın en kutsal işini yapıyorsunuz. Bugünün küçükleri, yarının büyükleri, istikbalimizin güneşi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız sizin atölyenizde şekilleniyor; unutmayınız ki eğitim iyi yetişmiş eğitimcilerle yürür. Bu önemli göreviniz gereği bu yılın değerlendirmesini ve gelecek yıla yönelik planlarınızı yapmalısınız. Elinizdeki cevheri gerektiği gibi işleyerek; bilginizi sevgi hamuruyla yoğurup adil bir biçimde çocuklarımızın beyinlerine nakış nakış işlediğinizden, bahçemizdeki gonca güllerimize gerektiği gibi baktığınızdan eminim. Verdiğiniz emeklerin asla boşa gitmeyeceğini düşününüz. 

Eğitimdeki yeni yaklaşımları ve eğitim programlarındaki değişiklikleri yakından takip etmeniz gerekmektedir. Geleceğimizin mutlu ve güçlü toplumu sizin eseriniz olacaktır. Bu uğurda bütün gücünüzle çalışacağınıza yaz tatilinizi kendinizi geliştirme adına iyi değerlendireceğinize inancım tamdır. 

  
Sevgili öğrenciler,  Asıl sınav hayatın kendisidir. Eğitim hayatı boyunca karşılaştığınız sınavlar sizi hayata hazırlar. Sınavlarda alacağınız düşük notları her an yükseltme imkânınız olmasına rağmen hayatın kendisi acımasızdır. Çünkü hayatta yapılacak bir yanlışın bedeli ağır olur ve bu bedel mutlaka ödenir. İşte okuldaki sınavlar bu anlamda size bir egzersiz ve şanstır. Orada yaptığınız hataları düzeltme imkânı bulur ve tecrübe edinirsiniz.  

Sayın veliler, Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor sanatıdır. Eseriniz için; hüner, beceri, sabır ve sevgi gerekir. Bu sanatın birinci basamağı çocuklarınızı  anlamaktır. Çocuğunu anlamayan bir anne-baba onunla iletişim kuramaz. İletişim kurmadan da çocuklar üzerinde etkili olmak mümkün değildir. Onları anlamanın en güzel yolu duygudaşlık kurmaktır. Sizler de çocuk oldunuz. O yaşlarda iken yaptıklarınızı hatırlamaya çalışınız. Çocuklarınızla iletişim kurarken buna dikkat ediniz. Çocuğunuzun karnesi nasıl olursa olsun onu sevdiğinizi göstermeli, başarısızlığını başka çocuklarla, özellikle kardeşleriyle kıyaslamamalısınız. Öğrenci güzel bir karne getirdiyse bunun mutluluğunu yaşaması ve ödüllendirilmesi heves ve isteğini daha da arttıracaktır. Notlar beklenildiği gibi olmasa da çocuğunuzun bugüne kadar gösterdiği çaba için bir tatili hak ettiğini unutmamalısınız.

Değerli misafirler, sevgili öğrenciler,

Eğitim, sadece öğretmenlerin çocuklara anlattıklarıyla değil, çocukların fiziksel ve sosyal çevrede geçirdikleri yaşantılarla da gerçekleşir. Tatil bir dinlenme süreci olduğu kadar, değişik etkinliklerin de yapılabileceği bir zamandır. Araştırma, inceleme, gözlem yapma ve en önemlisi de bol bol kitap okumaya yönelmelisiniz. Çünkü okuma ve anlama yeteneğini geliştirmeden hiçbir derste başarılı olmanız mümkün değildir. Bu zamanı iyi değerlendirerek dinlenmiş bir biçimde gelecek yıla hazırlanmanızı bekliyor, tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi kutlayarak hepinize güzel bir tatil diliyorum.

Sayın velilerimiz, değerli öğretmenlerimiz, kıymetli öğrencilerimiz; Önümüzdeki hafta sonlarında gençlerimizin geleceği için önemli bir sınav (LYS) yapılacak. Yıllardır devam eden uzun ve yorucu çalışmalarının karşılığını bulmanızı diliyorum. Değerli Öğretmenler! Öğrencilerimizin göstereceği başarıda şüphesiz sizlerin de çok önemli bir payı bulunmaktadır. Büyük zorluklar içinde sabırla, fedakârlıkla çok önemli çalışmalar yapmanın mücadelesini veriyorsunuz. Çocuklarımızın -daha önceki sınavlarda olduğu gibi- huzurlu ve güvenli bir ortamda sınava girmelerini sağlayacaksınız. Hepinizi tebrik ediyor, gösterdiğiniz fedakârlıktan dolayı size teşekkür ediyorum. Sevgili Anne ve Babalar! Çocuklarınızın başarısı için birçok fedakârlıklar yaptınız, yapıyorsunuz. Onların başarısını görmek elbette hakkınız. Kalan günler onlar için çok önemli. Daha şimdiden sınavın sonucu ne olursa olsun; onların yanında olduğunuzu gösterip moral vermelisiniz. Bu, onların gerginliğini azaltacağı gibi sınav sonucuna da olumlu etki gösterecektir. Sınav sonrasında da bugün olduğu gibi çocuklarınızdan sevginizi, desteğinizi esirgemeyiniz. Onlar sizin evladınız, gözbebeğiniz, canınızdan bir can. Sınavlar gelir geçer, ama anne-baba-çocuk ilişkisi hep devam eder. Lütfen bunu unutmayınız. Geleceğimizin teminatı olan Sevgili Gençler! Hepimiz sizin için ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmış bir Türkiye´nin geleceği için varız. Geleceğimizin teminatı olan siz gençlerimizin sınavlarda başarılı olacaklarına inancım tam olmakla birlikte LYS sınavını ‘hayat sınavı’ gibi görmemeniz en büyük dileğimdir. Hayat, LYS sınavını kazanmaktan ibaret değildir. Sınavı kazanamamak da asla dünyanın sonu değildir. Öğrencilerimizin bu duygu ve düşüncelerle stresten ve heyecandan uzak bir şekilde sınava girmeleri durumunda bilgi ve birikimlerini en üst düzeyde yansıtacaklarına inanıyor, LYS’ ye girecek tüm gençlerimize tekrar başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir gelecek sizlerin olsun.”

 

 

Gümüşçay Mahallesi, Çiğdem Caddesi, NO 64, Merkezefendi Kaymakamlığı Hükümet Konağı, 3. kat Merkezefendi / DENİZLİ - 0258 263 70 63 2637065

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.