DENİZLİ MERKEZEFENDİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Yarıyıl Tatili Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Yarıyıl Tatili Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Adem KILINÇ´ ın Yarıyıl Tatili  Mesajı

 

Değerli öğretmenler,  Sevgili öğrenciler, kıymetli veliler;

 

Öğrenciler, eğitimciler ve çocukları okula giden tüm anne ve babalar için bu sene beklenen yarıyıl tatili 20.01.2017 tarihinde başlıyor ve okula giden tüm çocuklar bu günde karnelerini alacaklar. Bir eğitim ve öğretim döneminin birinci yarıyılının sonuna geldiğimiz bu günde İlkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrencilerimiz büyük bir heyecanla on beş günlük bir tatile giriyorlar. Başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimizin ve velilerimizin göstermiş oldukları üstün gayret ve çalışmaların semeresinin alındığı karne gününde hepinizi içtenlikle kutlar, güzel bir tatil geçirmenizi dilerim.

Çocukların okul başarılarının, sadece kendilerini ve ailelerini değil, bütün bir eğitim camiasını ve ülkeyi ilgilendirmesi bakımından üzerine dikkatle eğilmesi gereken bir husus olduğunu, çocukların karne notlarının sadece onların eğitimdeki başarısını değil, genel olarak okul yöneticisinin, öğretmenin ve ebeveynin de çabalarının sonuçlarını ölçtüğünü de unutmamalıyız.

Eğitim sisteminin temel bileşenlerinin merkezde öğrenci olmak üzere öğretim programları, öğretmen ve okul olduğunun bilincindeyiz. Sistemin en güçlü bileşeni mutlak suretle öğretmendir. Öğretim programlarını uygulayacak, bilişim teknolojisini kullanacak, yeni yaklaşımları uygulamalarına yansıtacak olan öğretmendir. Bu nedenle, eğitim ve öğretimin kalitesi öğretmenlerin sahip olduğu yeterliliklerle doğrudan ilişkilidir. Bilgi çağının nitelikli bireylerini yetiştirecek olan öğretmenlerimiz her şeyden önce değişime ve dönüşüme açık olmalıdır. Bunun yanında etkili iletişim becerilerine ve yaşam boyu öğrenme becerisine sahip olmak, disiplinler arası bağlantı kurabilmek, teknoloji okur-yazarı olmak, kendi değerlerini ve evrensel değerleri içselleştirmiş olmak günümüz öğretmeninden beklenen niteliklerdir ama hepsinden önemlisi öğrencilerinize ’insan sıcaklığını’, onlara verdiğiniz sevgi ve değeri etkili bir şekilde hissettirebilmektir."

Öğretmenlerimizin fedakârca çalışma ve gayretlerinin yanında çocukların sağlıklı ve mutlu gelişimlerinde, okul başarılarında en az öğretmenler kadar anne-babaların da rolünün bulunduğunu unutmamalıyız. bu sebeble hem öğretmenlerimiz hem de velilerimiz bilirler ki çocuklarımıza herşeyden önce zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretmeliyiz böylece onlara hayatlarında sahip oldukları şeylerin fiyatını değil kıymetini bilmeyi öğretmiş oluruz

Çocuklarınızın karneleri aynı zamanda anne-babaları olarak onlarla ne ölçüde ilgilendiğiniz, ne ölçüde destek olduğunuz hakkında fikir veren birer ayna niteliğindedir. Dolayısıyla çocukların özgüvenini zedeleyecek tutumlardan özenle kaçınmanızı, çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacak tepkiler yerine, yapıcı, onarıcı, destekleyici ve teşvik edici bir yaklaşım benimsemenizi sonuç alıcı olması bakımından çok önemli görüyorum.

Okul dönemi boyunca sorumluluk altına giren çocuklarımızda stres birikimi oluşabilmektedir. Bu nedenle ebeveynleri olarak bu ara tatilde çocuklarımızın zamanlarını iyi değerlendirmeleri için onlara destek olmalı, çocukları televizyonun ve bilgisayarın esiri olmaktan çıkarıp açık havada streslerini atmalarına yardımcı olacak aktivitelere yönlendirmeliyiz. Çocuklarımızla eğlenceli vakit geçirebilir, akraba ve arkadaş ziyaretleri yapılabilir, konser-festival-fuar gibi sosyal etkinliklere katılımlarını sağlayabilir, yakın çevredeki tarihi ve kültürel yerlere gezi düzenleyebiliriz. 

Yine çocuğun kendini geliştirecek ve onun ikinci döneme sağlıklı bir şekilde başlamasını sağlayacak, öğrencinin gelişim evrelerine uygun kitaplar ve kaynaklardan faydalanması öğrenme kayıplarını en aza indirecektir. Çocuklarımızın kamu ya da özel kurumların açtığı yüzme, basketbol, futbol, musiki kurslarından ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, imkânlar ölçüsünde yararlanmaları sağlanmalıdır.

Unutmamalıyız ki, cesareti kırılmış, özgüveni zedelenmiş bir çocuğun hayatı boyunca hatırlayacağı deneyimler, telafisi her zaman mümkün olan karne notlarından daha önemlidir. Bu düşüncelerle çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu ve güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Bu ara tatil dönemini dinlenmenin yanı sıra kitap okuyarak, kültür, sanat ve spor aktiviteleriyle değerlendirerek geçirmeniz umuduyla; tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyorum. 

Gümüşçay Mahallesi, Çiğdem Caddesi, NO 64, Merkezefendi Kaymakamlığı Hükümet Konağı, 3. kat Merkezefendi / DENİZLİ - 0258 263 70 63 2637065

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.